Jak prowadzić kalendarz miesiączkowy
Kalendarz miesiączkowy to niezwykle przydatna rzecz, która szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku kobiet, których cykle są regularne. Pozwoli on na wyznaczenie dni płodnych, co jest niezwykle praktyczne dla osób starających się o dziecko. Kalendarz miesiączkowy często stosowany jest również jako naturalna metoda antykoncepcji, jednak warto pamiętać, że obliczone na jego podstawie dni płodne są jedynie przybliżone, ponieważ na długość cyklu oraz owulację u każdej kobiety może pływać wiele zróżnicowanych czynników zewnętrznych, takich jak nieodpowiednia dieta czy stres.
Kalendarz miesiączkowy nie jest trudno stworzyć. Najłatwiejsze jest to w przypadku kobiet, których cykle są regularne i wynoszą zawsze dwadzieścia osiem dni. Zadanie komplikuje się, jeśli kobieta, która chce stworzyć kalendarz miesiączkowy, ma różnej długości cykle. Trudno jest wtedy określić owulację, a co za tym idzie – dni płodne.
Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jakie właściwie są objawy owulacji. Przede wszystkim jest to nieznacznie (o kilka kresek) podwyższona temperatura ciała, obrzmiałe piersi, a także więcej śluzu w pochwie, który jest dużo bardziej rozciągliwy niż zwykle. Ponadto wiele kobiet w okresie owulacji odczuwa podenerwowanie, wzmożony apetyt, a także bóle podbrzusza.
Są to objawy, które pomogą wyznaczyć owulację i dni płodne, dzięki czemu łatwiej będzie zaplanować ciążę. Pamiętajmy jednak, że kalendarzyk miesiączkowy nie jest jednoznaczny ze stosowaniem antykoncepcji, a jedynie dodatkowym ułatwieniem.
Sprawdź nasz kalendarzyk miesiączkowy: https://www.myob.pl/user/login
Tekst sponsorowany