Co warto wiedzieć o bezsenności?

Co warto wiedzieć o bezsenności
Gaelle Marcel z Unsplash

Niedosypianie, przebudzenia w nocy i zmęczenie rano – jest to znajome? Bezsenność to przypadłość, która dotyka coraz więcej młodszych i starszych osób. Zobacz kilka ważnych aspektów, o których warto wiedzieć.

Bezsenność a niedobór snu

Jest pewna różnica pomiędzy bezsennością a niedoborem snu. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji długotrwałej i przewlekłego zmęczenia, które temu towarzyszy. Bezsenność może objawiać się np. brakiem możliwości zaśnięcia nawet przy wielkim zmęczeniu. Z kolei niedobór snu dotyczy często osób, które nocą wykonują aktywności umysłowe czy fizyczne. Cierpią na deficyt snu, który z łatwością można nadrobić i jest on chwilowy.

Co wpływa na długość i jakość snu?

Na długość i jakość snu wpływają zarówno zapotrzebowanie na sen, jak i rytm okołodobowy. W praktyce oznacza to, że w ciągu dnia musi dojść do pewnych aktywności, aby organizm odczuwał zmęczenie. Ponadto ważne jest także, aby minął pewien czas od momentu wstania, po którym trzeba się położyć i zrelaksować. Właśnie dlatego problemy ze snem często dotyczą osób, które pracują zmianowo albo podróżują pomiędzy różnymi strefami czasowymi. Ważną kwestię odgrywa tu zegar biologiczny, bo człowiek powinien funkcjonować w powtarzalnym rytmie, który wynosi 24 godziny.

Od prawidłowego snu też wiele zależy – nie tylko chodzi tu o samopoczucie, ale także zdrowie. Zadbaj o niego, np. odkładając kilka godzin przed snem telefon. Bądź aktywny w ciągu dnia, unikaj drzemek i regularnie wietrz pomieszczenie. Postaw też na przytulne urządzenie sypialni. Kredyt gotówkowy może Ci w tym pomóc.

Długotrwała bezsenność – do czego może doprowadzić?

Niestety, długotrwała bezsenność może mieć wpływ na poważne kłopoty ze zdrowiem. Wśród nich są zarówno choroby na tle psychicznym, np. depresja, jak i zaburzenia metaboliczne, spadek odporności czy cukrzyca. Co ciekawe, bezsenności może towarzyszyć również cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. To dlatego, że zegar biologiczny reguluje ciśnienie.

Zbadaj się!

Kłopoty ze snem mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, np. hałas zza ściany czy chrapanie partnera. Mimo wszystko długotwała bezsenność może mieć podłoże gdzieś indziej. Warto wykonać badania, aby dowiedzieć się, czy nie chorujesz na niewydolność serca, nadciśnienie, astmę, zespół niespokojnych nóg czy problemy z układem trawiennym. Na początek wystarczą kontrolne badania, a jeśli chcesz wybrać się na nie prywatnie, kredyt gotówkowy może Ci pomóc.

PODZIEL SIĘ: