Problem wysportowanych, aktywnych mężczyzn

Problem wysportowanych, aktywnych mężczyzn
Ali Pazani z Unsplash

Uprawiasz sport, prowadzisz zdrowy tryb życia, masz wysoką odporność organizmu, a jednak walczysz ze wstydliwym problemem – grzybicą. Musisz wiedzieć, jak się jej pozbyć i jak przeciwdziałać kolejnym zarażeniom.

Problem co czwartej osoby

Szacuje się, że nawet 25 proc. populacji choruje na różne postacie grzybicy, w tym zwłaszcza grzybicę stóp. Można się nią łatwo zarazić na siłowni, pod publicznymi natryskami, na basenie czy na plaży. Grzybicę wywołują różne rodzaje grzybów, przez co objawy schorzenia niekoniecznie zawsze mają taki sam charakter. Grzyby mogą atakować zarówno stopy, jak i dłonie. Częstą przypadłością jest także grzybica paznokci. Zadbany, wysportowany mężczyzna powinien jak najszybciej przeciwdziałać zakażeniom grzybiczym, aby nie rozwijały się i nie stały się źródłem zakażenia innych osób w jego bezpośrednim otoczeniu.

Jak rozpoznać grzybicę?

Najczęściej z grzybicą paznokci mamy do czynienia na stopach, rzadziej na dłoniach, choć i takie przypadki się zdarzają. Grzybica rozpoczyna się od dystalnych lub bocznych brzegów paznokcia, a nieleczona szybko zajmuje całą płytkę, która staje się sucha, zgrubiała i łamliwa. Charakterystycznym objawem grzybicy paznokci jest zmiana koloru i kształtu płytki. Paznokieć ma nieestetyczny, żółtawy lub brązowy odcień. Niejednokrotnie widoczny jest na nim białawy nalot, którego nie da się usunąć.

W początkowym etapie grzybicy paznokci płytka oddziela się od łożyska, a paznokieć staje się nieprzezroczysty i nierówny. Bagatelizowanie kolejnych objawów grzybicy paznokci w ostatecznym rozrachunku może doprowadzić do zaniku paznokci.

Leczenie i profilaktyka

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak leczyć grzybicę paznokci? Sposobów na takie schorzenie jest wiele, choć nie wszystkie wykazują taką samą skuteczność. Nie można przy tym liczyć na to, że grzybica paznokci ustąpi samoistnie, nawet jeśli mamy do czynienia z wczesnym stadium jej rozwoju. Nieleczona grzybica będzie rozprzestrzeniała się na kolejne palce, prowadząc do daleko idących zmian w płytce paznokciowej i w naskórku. Może też z paznokci stóp przenieść się na paznokcie dłoni.

Warunkiem skutecznego leczenia grzybicy paznokci jest wykluczenie czynników, które zwiększają ryzyko nawrotu choroby i kolejnych zakażeń grzybiczych. Należy przy tym stosować leczenie skojarzone – miejscowe, przy użyciu sprayów lub lakierów do paznokci z zawartością środków grzybobójczych oraz przeciwgrzybicznych kremów. Po zakończeniu kilkutygodniowej kuracji trzeba skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza i dbać o prawidłową higienę stóp.

Należy unikać sytuacji, w których można zarazić się grzybicą paznokci i grzybicą stóp. Higiena stóp powinna obejmować dokładne ich wycieranie po myciu, łącznie z przestrzeniami między palcami. W wilgotnym i ciepłym środowisku grzyby bez przeszkód mogą się namnażać. Jeśli masz problemy z nadmierną potliwością stóp, powinieneś stosować specjalne pudry i talk przeciwgrzybiczny. Ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci zmaleje, jeśli będziemy regularnie obcinać paznokcie oraz nosić przewiewne, dobrze dopasowane buty i skarpetki. Na basenie czy pod prysznicem zawsze używajmy swoich klapek, aby uniknąć zarażenia chorobą.

PODZIEL SIĘ: