Przebarwienia na skórze

Najczęściej problem przebarwień pojawia się po powrocie z wakacji , solarium lub ferii zimowych w górach. Jeżeli jesteśmy zwolennikami długotrwałego opalania się i wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych, to prędzej czy później to niekorzystne  zjawisko będzie nas dotyczyć. Ten problem skórny jest  jeszcze bardziej widoczny, gdy nasza opalenizna zaczyna blednąć i odsłaniają się liczne ciemne plamy co niekorzystnie wpływa  na nasz wygląd.

Przyczyny powstawania przebarwień.

Jest wiele przyczyn powstawania przebarwień na skórze. Na pewno wiele osób miało lub ma liczne piegi, które najczęściej dziedziczy po naszych przodkach i są  to przyczyny wrodzone. Jednak  na powstawanie innych mamy już duży wpływ. Długotrwałe przebywanie na słońcu pobudza do intensywnej pracy melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę, brązowy barwnik skóry. Zwiększa się też sama ilość melanocytów i to właśnie w tych miejscach, w których się one gromadzą,  powstają ciemne plamki na skórze. Najczęściej jednak nie tylko samo słońce jest przyczyną powstawania plamek, ale i inne czynniki, które aktywują wydzielanie  melaniny lub powodują uwrażliwienie na działanie promieni UV.  Do tych czynników należy zaliczyć: zakłócenie  równowagi hormonalnej, zaburzenie metabolizmu, które najczęściej występują w okresie ciąży i menopauzy. Także antykoncepcja doustna może sprzyjać takim zmianom na skórze. Należy być bardzo ostrożnym jeżeli chodzi o opalanie się, gdy przyjmujemy regularnie jakieś leki zwłaszcza salicylany, leki przeciwmalaryczne oraz tetracykliny. Kolejnym zagrożeniem mogą być same kosmetyki i dlatego należy z wielką uwagą czytać ulotki dołączone do takich kremów, olejków i perfum.

Zalecana wizyta u dermatologa.

Najczęściej drobne przebarwienia i ciemne plamki pojawiają się na twarzy dekolcie i dłoniach. Kto je ma, to wie jak ciężko ich się pozbyć, a nawet zamaskować makijażem. Najlepiej zawczasu udać się do dermatologa, ponieważ samodzielnie możemy niewłaściwie ocenić czym jest nasza zmiana na skórze. Może okazać się, że dotknęły nas zmiany spowodowane niedoborem lub nadmiarem pewnego rodzaju tkanek , które bywają zmianami melanocytowymi. Należy z tymi zmianami postępować bardzo ostrożnie, albowiem niektóre znamiona mają tendencje do złośliwienia. Badanie u dermatologa jest bezbolesne i pozwala ocenić jakie zmiany barwnikowe zaistniały i na jakiej głębokości występują. Dopiero po takich badaniach wspólnie z dermatologiem należy ustalić skuteczną metodę usuwania naszych przebarwień. Jeżeli takie plamki są płytkie i niezbyt liczne to możemy po wizycie u  lekarza  specjalisty rozpocząć samodzielną kurację w domu. Jest to działanie długotrwałe i żmudne, dlatego będzie wymagało od nas samodyscypliny i systematyczności. Pierwsze efekty takiego działania są widoczne dopiero po trzech miesiącach. Na szczęście stosowanie kosmetyków wybielających nie stanowi dodatkowych problemów i w niczym nas nie ogranicza; możemy wykonywać bez przeszkód codzienne obowiązki. Na rynku kosmetycznym środków wybielających jest pod dostatkiem i mamy w tym temacie duży wybór. Najczęściej kremy wybielające zawierają witaminę A, hydrochinon, witaminę C, arbutynę, kwas liponowy i kojowy, kwas owocowy. Jeżeli mamy więcej czasu to możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy w salonie kosmetycznym. Stosuje się tam substancje aktywne o większym stężeniu niż w kosmetykach domowych i dlatego efekty działania są szybsze i lepsze. Cez względu na to czy skorzystamy z gabinetu kosmetycznego, czy też sami zaczniemy kurację, to na pewno należy ją rozpocząć, aby nasz wygląd skóry był satysfakcjonujący.

PODZIEL SIĘ: