Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny jest zabiegiem, który polega na nałożeniu na skórę mieszaniny związków chemicznych. Po konsultacji ze specjalistą, wybrany zostaje odpowiedni preparat. Najczęściej są to: kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej bądź inne kwasy owocowe. Zabieg zawsze poprzedza badanie dermatologiczne, oraz właściwe przygotowanie skóry, przez minimum 2 tygodnie przed zabiegiem (obniża się jej pH za pomocą specjalnych kremów). Na tydzień przed peelingiem rezygnuje się natomiast z depilacji, mikrodermabrazji czy jakichkolwiek preparatów podrażniających skórę. Sam zabieg polega na nałożeniu substancji na odtłuszczoną skórę (z wyjątkiem okolic oczu, ust – zabezpieczonych wazeliną), oraz na zastosowaniu substancji aktywnej.
Kiedy zaleca się peeling chemiczny? To zabieg (a właściwie cała seria) wskazany przy: przebarwieniach skóry, pierwszych zmarszczkach, utracie jędrności, widocznych rozstępach oraz bliznach, trądziku a także przy zmianach skórnych wynikających z nadmiaru kąpieli słonecznych. Oczywiście, z uwagi na dość inwazyjny charakter zabiegu występują przeciwwskazania. Należą do nich: alergie, ciężkie postacie trądziku, liczne znamiona, opryszczka, problemy z wrażliwą skórą, ciąża i karmienie piersią, niedawna operacja twarzy, niedawna kuracja pochodnymi witaminy A, oraz choroby autoimmunologiczne.
Nawet jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to po zabiegu mogą pojawiać się pewne działania niepożądane, jak uaktywnienie opryszczki, zaburzenia pigmentacji, stany zapalne, rumień twarzy. Ponad to – w okresie pozabiegowym trzeba zachować ostrożność- unikać opalania przez co najmniej 4 tygodnie, nie zdrapywać i nie złuszczać naskórka. Dodatkowym minusem peelingu chemicznego są jego koszty. Cena jednego zabiegu może wynieść od 130 do nawet 1500 złotych (w zależności od wykorzystywanych substancji). A trzeba zdać sobie sprawę, że optymalny efekt bywa widoczny dopiero po kilku takich sesjach.

PODZIEL SIĘ: