Zagrożenie osteoporozy

Kobiety w okresie menopauzy są szczególnie narażone na zmniejszenie gęstości kości. Szacuje się, że problem ten dotyka około 40% kobiet po 50. roku życia. Co robić, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia kości w tym okresie?
Spadek stężenia żeńskich hormonów płciowych-estrogenów, który prowadzi do menopauzy powoduje wiele uciążliwych objawów. Jednym z takich zagrożeń jest osłabienie struktury kości, które może prowadzić do osteoporozy.

Na właściwą strukturę kości wypływają dwa rodzaje komórek. Jedne z nich odpowiedzialne są za tworzenie i budowę nowych komórek, drugie natomiast niszczą zużyte tkanki kostne. Właściwa współpraca pomiędzy nimi zapewnia odpowiednie funkcjonowanie kości, czyniąc je zdrowymi i mocnymi. U kobiet w okresie klimakterium obniżony poziom estrogenów prowadzi do zachwiania tej równowagi. Komórki rozpuszczające stare tkanki kostne stają się bardziej aktywne i tym samym osłabiają kości. Dodatkowo zaburzony zostaje także proces wbudowywania wapnia w elementy kostne, co prowadzi do większego ryzyka złamań i uszkodzeń.
Najszybsza utrata masy kostnej występuje w ciągu pierwszych kilku lat po menopauzie, dlatego tak ważna jest świadomość tego zagrożenia i podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. Wśród nich można wymienić:

Odpowiednią dietę. Bogatym źródłem wapnia są produkty mleczne takie jak jogurty, sery, mleko. Warto pamiętać, że aby łatwiej przyswajać wapń niezbędna jest witamina D, która wytwarzana jest przez organizm w wyniku kontaktu skóry ze słońcem. Witamina ta występuje także w tłustych rybach, pełnotłustych produktach mlecznych czy jajkach.

Ograniczenie spożywania używek takich jak : alkohol, kawa, herbata, a także unikanie napojów gazowanych o dużych zawartości fosforu, który może zachwiać równowagę wapniową w organizmie.

Aktywność fizyczną, która jest niezbędna dla prawidłowej budowy kości. Ćwiczenia i ruch wzmacniają kości i zapobiegają utracie masy kostnej.

Dostarczanie do organizmu fitoestrogenów, które minimalizują deficyt estrogenów występujący w czasie menopauzy.
Suplementacja fitoestrogenów, wapnia i witaminy D w okresie przekwitania pomaga walczyć z osłabieniem struktury kości w okresie menopauzy.

PODZIEL SIĘ: