Fototerapia – co to jest?
Fototerapia to metoda lecznicza polegająca na wykorzystaniu światła. Może ono mieć zarówno naturalne pochodzenie, jak i sztuczne. Fototerapia ma zastosowanie przy takich schorzeniach jak: łuszczyca, zmiany skórne, osteomalacja – czyli zespół rozmiękania kości u osób dorosłych, krzywica u dzieci ( i inne dolegliwości wynikające z niedoborów witaminy D), depresja, zaburzenia psychiczne sezonowe. Warto jednak pamiętać, że tylko niektóre rodzaje światła posiadają właściwości terapeutyczne. Halogenowe czy kwarcowe lampy prędzej mogą nam zaszkodzić, niż pomóc.
Jeśli chodzi o terapię słońcem – zalecane jest zachowanie ostrożności. Ze względu na to, że promieniowanie ultrafioletowe wzmaga ryzyko wystąpienia raka skóry, koniecznejest stosowanie kremów i balsamó z filtrami UVA i UVB, oraz odpowiednie zabezpieczenie oczu (aby nie uległy podrażnieniom). Leczenie światłem musi odbywać się pod kontrolą lekarza – najlepiej dermatologa.
Naświetlania powinny być każdorazowo konsultowane z lekarzem – może się bowiem zdarzyć, że nieuzasadnione ich użycie wcale nie przyniesie pozytywnych efektów.
Natomiast w wypadku zabiegów w gabinetach lekarskich – stosuje się przy nich światło pozbawione promieniowania UV. Do wykonywania zabiegów fototerapii uprawnieni są lekarze, fizjoterapeuci, ale także psychologowie oraz bioenergoterapeuci.
Leczenie światłem ma korzystny wpływ zarówno na osoby młode, jak i starsze. Działanie światła oprócz przeciwdepresyjnych właściwości pomaga także wzmacniać kości.
Przeciętnie terapia trwa około tygodnia, jednak czasami konieczne są sesje odbywane przez nawet cztery tygodnie. Skuteczność fototerapii utrzymuje sięna poziomie około 60 do 80 %. Istotny jest przy tym sposób dopasowania pory, czasu i natężenia naświetlania. Lampy mają zastosowanie zarówno w szpitalach jak i gabinetach terapeutycznych. Przeciwwskazaniem do stosowania fototerapii jest stosowanie leków powodujących nadwrażliwość na światło.