O czym należy pamiętać, stosując kosmetyki?

O czym należy pamiętać, stosując kosmetyki

W drogeriach mamy do dyspozycji sporo kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych. Często długo zastanawiamy się nad wyborem tego jedynego, który zabierzemy ze sobą do domu. O czym należy pamiętać, stosując kosmetyki?

Krem ze słoiczka nakładaj czystą szpatułką

Wiele z nas nakłada krem ze słoiczka palcami prosto na twarz. Jest to mało higieniczne rozwiązanie, ponieważ na naszej skórze żyją liczne mikroorganizmy. Oczywiście większość z nich nie jest szkodliwa, ale wśród nich zdarzają się także potencjalne patogeny. Te wprowadzone do słoiczka, gdzie mają wilgoć, odrobinę naszego naskórka, zyskują doskonałe warunki do namnażania. W rezultacie krem  do twarzy z czasem może stać się prawdziwą bombą biologiczną powodującą np. trądzik.

Pamiętaj o terminie otwarcia

Nie tylko termin ważności kosmetyku wskazany przez producenta jest ważny. Istotny jest także termin otwarcia produktu przez ciebie. Powinnaś go sobie zapisać na słoiczku. Od tego momentu masz tyle miesięcy na zużycie specyfiku, ile wskazuje producent na ilustracji. Mogą to być 3 miesiące, mogą to być 2 lata.  Wszystko zależy od ilości konserwantów wykorzystanych do produkcji kosmetyku.

Pilnuj terminu ważności kosmetyku

Bardzo często ulegamy magii promocji. Drogerie kuszą nas ofertami 2+2 gratis. W rezultacie kupujemy więcej kosmetyków, niż potrzebujemy w danej chwili. Efekt  jest taki, że część może się przeterminować, bo o nich zapominamy. Dlatego zawsze warto spisać wszystkie posiadane kosmetyki wraz z terminem ważności w specjalnym pliku w Excelu i w pierwszej kolejności sięgać po te produkty, które najszybciej się nam popsują.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy dobieraj do rodzaju cery

Tak, nie patrz na to, kto je reklamuje, jaka blogerka się nimi zachwyca. Jeśli masz cerę trądzikową, to potrzebujesz zupełnie innej pielęgnacji niż właścicielki cery suchej. Postępując inaczej, wbrew pewnym niepisanym regułom, możesz przyczynić się do zwiększonego wysypu pryszczy, gdyż krem do skóry suchej okaże się po prostu zbyt ciężki.

Szminki wymagają regularnej dezynfekcji

Tak, bo nakładasz je bezpośrednio ze sztyftu wprost na usta, przez co gromadzi się na nich martwy naskórek stanowiący doskonałą pożywkę dla rozmaitych bakterii.  Na dodatek zazwyczaj masz kilka pomadek, przez co po tę konkretną sięgasz okazjonalnie. Dlatego staraj się je regularnie dezynfekować specjalnym płynem na bazie alkoholu.

Pędzle należy często prać

Bardzo ważne jest też regularne pranie pędzli. Podobnie jak na szminkach gromadzi się na nich martwy naskórek, który stanowi pożywkę dla bakterii, w tym takich wywołujących trądzik i stan zapalny oka. Dlatego kluczowe jest mycie pędzli 2-3 razy w tygodniu, aby zawsze nakładać makijaż za pomocą czystych akcesoriów.

PODZIEL SIĘ: