Żegnajcie wrastające paznokcie

Przy chodzeniu odczuwasz dyskomfort i ból? Masz obolałe i obrzęknięte palce u stóp? Nie lekceważ tego! Pokarzemy wam kilka prostych sposobów jak temu zapobiec.

Problem wrastania paznokci najczęściej dotyczy dużego palca stopy. Mają na nie wpływ za wąskie buty, nie prawidłowe obcinanie paznokci, a także predyspozycje genetyczne. Nie wolno obcinać ich tak żeby płytka była okrągła. Musi być prosta. Zdarza się również, że paznokieć zaczyna wrastać po jakimś urazie np. uderzenie kamienia czy uderzenie się w palec. Wtedy brzeg płytki zaczyna się podwijać i wrastać w wał paznokciowy. To bardzo powszechna dolegliwość. Z jej powodu cierpią kobiety i mężczyźni. Wrastający paznokieć jest bardzo bolesny, ponieważ wokół opuszka palca powstaje stan zapalny. Powstaje obrzęk, zaczerwienienie i często gromadzi się ropa. Mamy wtedy trudności z chodzeniem i założeniem butów. Przeważnie problem ze wrastającymi paznokciami powtarzają się, dlatego ważne jest aby podjąć prawidłowe leczenie.

Nie trzeba zrywać
Kiedyś lekarze mieli tylko jedną metodę na tą dolegliwość, zerwać paznokieć. Teoretycznie nowa płytka miała rosnąć prawidłowo, jednak nie zawsze tak się działo. Dziś już nie stosuje się tej metody, bo skuteczniejsze okazały się tzw. klamry i rurki. Ich wybór jest obszerny, w zależności od problemu. Czasem wystarczą korygujące rurki, gdy wrasta tylko kącik paznokcia. Natomiast jeśli paznokieć wrasta mocno stosuje się metalowe klamry z haczykami. Ich zakładanie nie jest bolesne, a same klamry nie są bolesne. Utrzymuje się je aż do momentu gdy paznokieć zacznie rosnąć prawidłowo. Dzięki tej metodzie można leczyć nawet bardzo zdeformowane paznokcie. Istotne jest to że zabieg dale niemal natychmiastową ulgę. Klamry mogą zakładać tylko przeszkolone pedikurzystki. Nie jest to zabieg refundowany przez NFZ, jeden kosztuje około 100zł.

Jak ustrzec się przed tym problemem?
Przede wszystkim wybieraj wygodne obuwie, to 80% sukcesu. Pamiętaj o obcinaniu paznokci na prosto, nigdy na okrągło! Delikatnie usuwaj skórki wokół paznokcia, usuwaj je za pomocą specjalnego płynu. Dzięki temu nie uszkodzisz wału paznokciowego.

PODZIEL SIĘ: