Dbałość o stopy

Ładne i zadbane stopy to ozdoba damskiej nogi, widoczna zwłaszcza latem, gdy często chodzimy na tzw. gołe nogi. Kobiety w tym okresie zaczynają bardziej dbać o tę część własnego ciała. Używają  wtedy dość powszechnie kosmetyków pielęgnacyjnych, które zapewniają odpowiedni sposób nawilżenia.

Zagrożenia dla stóp.

Podstawowym zagrożeniem dla naszych stóp jest zbyt duże przesuszenie skóry, ponieważ traci ona swoją  naturalną elastyczność i staje się szorstka. Wtedy często dochodzi do pęknięć przez które dostają się niekorzystne bakterie. Taka skóra stanowi duży problem medyczny. Na podeszwach stóp następuje znaczne zrogowacenie naskórka i jego pogrubienia, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie nacisku na tę część ciała. Na takie stopy często wnikają drobnoustroje, które mogą doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych.

Potrzebna terapia.

Dobre efekty w pielęgnacji i dbaniu o zdrowe stopy dają odpowiednio dobrane kosmetyki, których głównym działaniem będzie przeciwdziałanie utracie wody poprzez wiązanie jej w skórze. Kremy, które mają takie właściwości zawierają higroskopijne związki ( humektanty ), mające zdolności absorbowania wody z otoczenia co powoduje zwiększenie uwodnienia warstwy rogowej stopy. Humektanty te nawilżają stopy, a pożądany efekt pozostaje w tej części ciała na bardzo długo. W tego rodzaju kremach często łączy się te związki ze składnikami wzmacniającymi efekt absorbcji wody przez skórę, o charakterze keratolicznym.

Ważna rola mocznika.

W skład kosmetyków używanych do pielęgnacji stóp wchodzi często mocznik ( INCL: Urea ). Mocznik jest jednym ze składników naturalnego czynnika nawilżającego warstwę rogową naskórka. Sprzyja on biosyntezę lipidów tworzących naturalna barierę ochronną skóry, czyniąc ją jednocześnie bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Oprócz mocznika w skład naturalnych czynników nawilżających wchodzą także inne substancje, o podobnym charakterze działania. I kolejna pożądaną ich cechą jest to, że dobrze rozpuszczają się w wodzie, a są to: kwasy piroglutaminowe, kwasy mleczne oraz aminokwasy. Mocznik nie tylko jest wykorzystywane w kosmetologii, ale i w dermatologii, ponieważ nie wywołuje on niepożądanych działań drażniących i uczulających. W leczeniu chorób skórnych, mocznik wykorzystywany jest jako środek wspomagający  w   łuszczycy skóry; pomaga również w innych dolegliwościach dermatologicznych zwłaszcza związanych z nieprawidłowym procesem rogowacenia. Ogólnie można rzec, że mocznik ma w organizmie działanie łagodzące i działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Ponadto nawilżając naskórek zmiękcza jego warstwę rogową i ułatwia procesy złuszczające i zmiękczające skóry. Jak z powyższych informacji wynika, że dbałość o skórę stóp jest bardzo ważnym czynnikiem  nie tylko wyglądu naszej nogi , ale i wpływa na ogólny stan zdrowia. Pomocne w tym działaniu są kosmetyki oparte na moczniku, który chętnie jest łączony z surowcami wzmacniającymi jego działanie takimi jak: kwas mlekowy i aminokwasy. Możemy je stosować sami w domu lub udać się na taki zabieg  do dobrego gabinetu kosmetycznego. Jeżeli taka dbałość o nasze stopy będzie dla nas codziennością, to na pewno zachowamy ładny wygląd i nie będziemy zasłaniać naszych stóp przed innymi.

PODZIEL SIĘ: