Kosmetyki a starzenie się skóry

starzenie się skóry

starzenie się skóryNaukowcy przekonują, że w kontaktach międzyludzkich pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a twarz jest swoistą wizytówką człowieka. Płeć piękna urodę pragnie zachować jak najdłużej i w związku z tym słusznie przykłada największą uwagę do pielęgnacji skóry twarzy.

 

Proces starzenia się skóry jest powolny i długotrwały. Z biegiem czasu cera traci młodzieńczy blask i kolor, a skóra traci jędrność i elastyczność. Jej zwiotczenie postępuj, a z upływem lat pojawiają się i pogłębiają się zmarszczki. Proces starzenia jest nieunikniony, ale przy obecnym rozwoju medycyny i technologicznych rozwiązaniach kosmetycznych może być opóźniany, kontrolowany i regulowany.

 

Już około 30-go roku życia można zauważyć drobne zmarszczki w okolicach oczu i ust, a także opadanie górnych powiek. Dekadę później zmarszczki są bardziej widoczne, pojawiają się na czole, pomiędzy brwiami, uwidaczniają się kurze łapki oraz bruzdy nad górną wargą. W wieku 50+, w okresie menopauzalnym, kiedy skóra staje się sucha, wiotka o zmniejszonej gęstości, wyraźne stają się zmarszczki wokół ust i na szyi. Czas pogłębia te zmiany. Postępowanie procesów starzenia całego organizmu w dużej mierze jest uzależnione od stylu życia – odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, unikania szkodliwych używek jak papierosy i alkohol oraz ciągłego stresu.

Upływ czasu sprawia, że zmiany następują we wszystkich trzech warstwach skóry: naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej. Na powierzchni naskórka znajduje się warstwa ochronna: płaszcz lipidowy, który odgrywa istotną rolę dla zachowania właściwego nawodnienia warstwy rogowej naskórka.

To ona nadaje skórze odpowiednią elastyczność. Naskórek natomiast zapobiega uszkodzeniom i utracie wilgoci, chroni przed promieniami słonecznymi, brudem i bakteriami oraz pomaga regulować temperaturę ciała. Proces starzenia się powoduje jego odwodnienie, co związane jest ze zmianami biochemicznymi w warstwie rogowej oraz zmniejszonej zdolności zatrzymywania wody w komórkach. W skórze właściwej zaś, znajdują się włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu w trakcie procesów utleniających powoduje powstawanie zmarszczek. Skóra staje się cieńsza i niestety mniej odporna.

starzenie się skóryPielęgnacja skóry dojrzałej wymaga stosowania kosmetyków o specjalnie jej dedykowanych recepturach: intensywnie nawilżające, zawierające ceramidy, NNKT, kwas retinolowy, skrzyp, aloes, algi morskie, miłorząb, wiesiołek, morszczyn, pokrzywę, lucernę, witaminy A, C, E oraz związki tłuszczowe. Duży wpływ na wygląd skóry mają hormony. W pielęgnacji skóry dojrzałej pomocne okazują się fitohormony, które wykazują właściwości antyutleniające, utrzymują prawidłowe nawilżenie.

Kosmetyki zawierające masło Shea pozytywnie wpływają na strukturę skóry dojrzałej. Składnik ten jest bogaty w pożyteczne kwasy tłuszczowe, które odnawiają komórki i wygładzają naskórek. Taki kosmetyk doskonale nawilża, odżywia skórę, chroni ją przed działaniem promieni słonecznych jak i przedwczesnym starzeniem się. Rekomendowane są również kosmetyki z kofeiną , która wykazuje działanie wyszczuplające, poprawia krążenie poprzez zwiększenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz wspomaga wydalanie toksyn z organizmu. Poza tym przywraca ładny i zdrowy koloryt skóry.

Anna J

PODZIEL SIĘ: