Naturalne starzenie się skóry
Starzenie się skóry jest procesem naturalnym, który dotyka każdą z nas. Wraz z upływem lat skóra staje się cieńsza i bardziej wrażliwa. Jest gorzej nawilżona i znacznie słabiej odżywiona. Liczba gruczołów łojowych w skórze maleje, odnowa komórek skóry zachodzi wolniej.
Jednocześnie w skórze dojrzałej obserwuje się znaczący spadek ilości kwasu linolenowego – substancji wchodzącej w skład cementu międzykomórkowego, chroniącego organizm przed nadmierną utratą wody. Ponadto nasilenie suchości skóry związane jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w okresie menopauzy.
Jednym z widocznych objawów starzenia się skóry jest utrata owalu twarzy. Z upływem czasu „rusztowanie” skóry znajdujące się w skórze właściwej osłabia się. Zmniejsza się ilość włókien kolagenu i elastyny oraz kluczowej dla zachowania jędrności skóry cząsteczki – kwasu hialuronowego.
W ciągu dnia skóra potrzebuje ochrony przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi np. wolnymi rodnikami, które mogą uszkadzać komórki skóry. Z kolei w nocy intensywniej zachodzą w organizmie procesy naprawcze i regeneracyjne.